Akademia Bezpieczeństwa Żywności
Instytut Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz TŰV SŰD Polska zapraszają do udziału w cyklu szkoleń realizowanych w ramach projektu Akademia Bezpieczeństwa Żywności.
Akademia Bezpieczeństwa Żywności to 10 spotkań (80 godzin zajęć) realizowanych w formie wykładowo-ćwiczeniowo-dyskusyjnej.
Zapewnienie bezpieczeństwa żywności na każdym etapie łańcucha żywnościowego jest niezbędne, by produkt żywnościowy mógł ostatecznie trafić do konsumenta finalnego. Aby być konkurencyjnym na rynku żywnościowym coraz częściej przedsiębiorstwa działają w zakresie wdrożenia i utrzymania systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności według powszechnie rozpoznawalnych przez GFSI standardów takich jak BRCGS Global Food Safety Standard, IFS Food Standard czy FSSC 22000. Skuteczne wdrożenie wymagań oraz doskonalenie może być przeprowadzone wraz z pomocą wykwalifikowanych pracowników, dlatego też celem Akademii Bezpieczeństwa Żywności jest zapoznanie uczestników z wybranymi, istotnymi oraz wspólnymi aspektami systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności. Podczas każdego prezentowanego bloku tematycznego kładziony jest nacisk na zrozumienie przez uczestników przedstawionych zagadnień za pomocą aktywnej dyskusji oraz warsztatów tematycznych. Nabyte umiejętności oraz uzyskana wiedza mogą być wykorzystane przez uczestników i/lub przedsiębiorstwo, jako zachęta do rozwoju systemów bezpieczeństwa żywności w zakładach, które mają wdrożony system HACCP czy do doskonalenia już istniejących certyfikowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności.
Po ukończeniu cyklu szkoleń realizowanych w ramach projektu Akademia Bezpieczeństwa Żywności uczestnicy otrzymają
- dyplom wydany przez Instytut Nauk o Żywności SGGW w Warszawie oraz TŰV SŰD Polska.
Po zdanym egzaminie uczestnicy otrzymają
- certyfikat „Audytor wewnętrznego systemów bezpieczeństwa żywności GMP i GHP oraz HACCP wg. ISO 22000:2018” wydany przez TŰV SŰD Polska.
Dodatkowo uczestnicy otrzymają
- dostęp do kursów e-learningowych pt. Food Fraud oraz Metodyka realizacji korekcji oraz działań korygujących, po zakończeniu których otrzymają zaświadczenia wydane przez TŰV SŰD Polska.
Sylwetki trenerów
Dr inż. Agnieszka Obiedzińska
auditor wiodący Food, Health & Beauty w TÜV SÜD Polska. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Doktor nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wykładowca akademicki w zakresie nauk o żywności i rolnictwie. Pracownik naukowy programów wieloletnich w zakresie żywności, rolnictwa i zrównoważonego rozwoju. Od ponad 14 lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z jakością i bezpieczeństwem żywności, w tym m.in. oszustwami i autentycznością żywności, zastosowaniem metod instrumentalnych w analizie żywności oraz systemami zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. Prowadzi szkolenia z zakresu jakości (ISO 9001), bezpieczeństwa żywności i opakowań (GMP/GHP, HACCP, ISO 22000, FSSC 22000, BRCGS Packaging Materials).
Dr hab. inż. Jolanta Kowalska, prof. SGGW
pracownik naukowo-badawczy w Instytucie Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2002 roku realizuje zajęcia z zakresu systemów zarządzania jakością, bezpieczeństwa żywności, analizy ryzyka, a także projektowania nowych produktów oraz badania produktów żywnościowych w zakresie ich właściwości fizyko-chemicznych, sensorycznych, prozdrowotnych oraz ich jakości i bezpieczeństwa. Od 2007 roku kierownik studiów podyplomowych Bezpieczeństwo i jakość w łańcuchu żywnościowym. Od 2022 roku kierownik studiów podyplomowych Techniki mikrobiologiczne oraz systemy zarządzania w zapewnieniu higieny, jakości i bezpieczeństwa w praktyce przemysłowej. Od 2013 roku realizuje szkolenia dla pracowników zakładów produkcyjnych oraz jednostek urzędowej kontroli żywności z Białorusi w zakresie oceny sensorycznej oraz systemów bezpieczeństwa żywności, znakowania żywności, oceny ryzyka. Ukończyła liczne szkolenia z zakresu systemów zarządzania jakością.
Program
Zasady
Koszt uczestnictwa – 3500 zł (brutto)
Cena obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, Dyplom ukończenia szkolenia, Certyfikat „Audytor wewnętrznego systemów bezpieczeństwa żywności GMP i GHP oraz HACCP wg. ISO 22000:2018”, dostęp do kursów e-learningowych pt. Food Fraud oraz Metodyka realizacji korekcji oraz działań korygujących i zaświadczenia po ich ukończeniu.
Zapisy: jolanta_kowalska@sggw.edu.pl
Decyduje kolejność zgłoszeń
Liczba miejsc – 16.